انواع متریال ها

سنگ طبیعی

سنگ طبیعی در آشپزخانه

سنگ طبیعی

از گذشته تا حالا سنگ یکی از اجزای جدانشدنی در زمینه دکوراسیون بوده و امروزه که تکنولوژی و دستگاهای صنعتی به کمک آمده است باعث شده که همه اقشار جامعه توانایی اجرا و استفاده از سنگ در دکوراسیون را داشته باشند.

سنگ های طبیعی از دل طبیعت به شکل کوپ در قطعات بزرگ به کارخانه های سنگ بری برده میشود و در نهایت به شکل سنگ های ورقه ورقه در ابعاد مختلف به شکل اسلب وارد بازار میشوند.

سنگ های طبیعی به لحاظ جنس به گرانیت، مرمریت، کوارتز، مرمر طبیعی و تراورتن تقسیم میشوند.

توضیحات تخصصی و حوصله سر بر زیادی در فضای اینترنت در خصوص مواد تشکیل دهنده صفحات مصنوعی رویه کابینت (کورین کوارتز مارمونایت و..) وجود دارد. اما توضحیات تخصصی در خصوص این صفحات کمکی به شما نمی کند.

بلکه بهتر است که مزایا و معایب هر سنگ را با یکدیگر مقایسه و مطالعه کنید.

خصوصیات سنگ های طبیعی

۱. فنیش یا سطح سنگ های طبیعی

سنگ های طبیعی به روش های مختلفی فرآوری یا فینیش (Finish) میشوند که در هریک از این تکنیک‌ها سنگ ظاهر متفاوتی دارد و در نتیجه این فرآوری‌ها ممکن است سطح سنگ نرم و لطیف یا زبر شود. تنکنیک های مختلفی از فرآوری سنگ های طبیعی وجود دارد اما ما به چند مورد از معروفترین و پرکاربردترین آن میپردازیم.

۱) فرآوری طبیعی (Natural):

در این حالت ظاهر سنگ اصیل و دست‌نخورده باقی می‌ماند. بیشتر این نمونه از سنگ ها را عموما برای محوطه سازی در دیواره پارک ها و مناطق تفریحی عمومی و اطراف اتوبان ها میتوانید ببینید.

۲) فرآوری براش (Brushed):

در این تکنیک سطح سنگ به وسیله دستگاه‌هایی که مجهز به برس‌هایی از جنس استیل یا نایلون هستند با فشار بالا سابیده می‌شود. سطح سنگ پس از این فرآوری نرم و شبیه به پارچه می‌شود.

۳) سطح براق و صیقلی (Polished):

سطح صاف و پولیش شده سنگ که موجب انعکاس نور و حالت آینه شدن سطح آن میشود، از رایج ترین فنیش ها است و در برخی موارد از برخی لاک ها و مواد براق کننده نیز برای جلای بیشتر سنگها استفاده می شود که در سنگ کابینت آشپزخانه و فضاهای تجاری، لابی هتل ها، رستوران ها و صفحه روی میز ناهارخوری، کانترتاپ و دیوارها و المان‌های تزئینی و به طور کلی جاهای لوکس کاربرد دارد.

اما برای کف و فضاهای خارجی توصیه نمی‌شود.

۴) فرآوری آتشی (Flame):

سنگی که به این شیوه فرآوری می‌شود ظاهر متخلخل، ناصاف، زبری دارد و رنگ‌ آن مات می‌شود. در فرآوری آتشی (Flame) یا ترمال (Thermal) شعله مستقیم با زاویه 45 درجه به سطح سنگ دمیده می‌شود سپس بلافاصله سنگ را سرد می‌کنند.

این نوع فرآوری بیشتر برای پیاده روها و پله های خارج از بنا و فضای باز استفاده میشود. به اینکه دلیل سطح زبر سنگ مانع سر خوردن عابرین میشود.

۵) فرآوری هوند (Honed):

هوند یکی دیگر از انواع روش های فرآوری سنگ است که سطح سنگ صیقلی و مات شده است، که با روش خاصی انجام میشود و سطح سنگ زیبایی خاصی دارد.

پرداخت هوند سطح سنگ را با همه ناهمواری ها صاف و نرم می کند، بدون آن که خراش قابل مشاهده ای روی آن باقی بگذارد.

۶)فرآوری چرمی (Leather):

در فرآوری چرمی سطح سنگ با برس‌های متفاوت ساب زده می‌شود. در این روش خلل و فرج‌های سنگ پوشانده شده و رنگ سنگ به خوبی نمایان می‌شود. بافت و ظاهر سطح سنگی که با فرآوری چرمی آماده می‌شود شبیه به چرم است و سطح سنگ نرم و لمس آن خوشایند است و عموما برای دیوارهای داخلی، میز ناهارخوری و عسلی، کانترتاپ‌ها و سرویس بهداشتی مناسب است.

۷) سطح سندبلاست شده (Sandblasted):

در روش سندبلاست، دانه های سیلیس ماسه ای و یا ذرات فلز با فشار زیاد از طریق نازل به ناحیه ای که باید اعمال شود پاشیده می شود. این فرایند یک سطح صاف با زبری نرم ایجاد می کند که در آن سطح سنگ به صورت خفیف (و نه ناهموار و زمخت) خراشیده می شود. محتوای رنگ خالص سنگ و رگه های آن با این روش کمی گرفته و مات می شوند.

این تقسیم بندی براساس دسته بندی و نامگذاری شرکت سامسونگ (استارون) میباشد که در ایران هر شرکت با توجه به برند خود نامگذاری کرده است.

در حال حاضر در ایران شرکت های متفاوتی سنگ مصنوعی کورین را تولید میکنند که هر کدام با توجه به برند ونام شرکت خود کدهای سنگ مصنوعی کورین را نامگذاری کرده است.

۲. وزن اسلب های سنگ طبیعی

وزن سنگ های طبیعی در هر یک متر مربع با ضخامت 2 سانتی متر 60 کیلوگرم است و اسلب های سنگ طبیعی 2 سانتی متری با توجه به ابعادشان بین حداقل 250 الی 350 کیلوگرم وزن دارند.

صفحات سنگ طبیعی به لحاظ وزن جزو سنگین ترین متریال ها در زمینه صفحات کابینت است.

سنگ های طبیعی با توجه به ضخامتهای مختلفی که دارند وزنشان متغییر است.

۳. ضخامت و ابعاد صفحات سنگ طبیعی

اسلب های سنگ طبیعی از طول 240 الی 320 و با عرض 140 الی 200 سانتی متر در بازار موجود است که معمولا با ضخامت 2 سانتی متر و 18 میلیمتر است اما امروزه با کمک تکنولوزی های جدید شاهد اسلب های بزرگ سنگ طبیعی با ضخامت 12 میلیمتر هستیم.

ضخامت اجرایی پروژه های سنگ طبیعی معمولا با توجه به نیاز مشتری متغییر است و هیچ الزامی در خصوص اجرای ضخامت 2 سانت نیست.

۴. واکنش سنگ طبیعی در برابر حرارت

سنگ های طبیعی در مقابل حرارت کاملا مقاوم هستند و حرارت چه مستقیم و چه غیره مستقیم باشد هیچ تاثیری روی سنگ های طبیعی نمیگذارد.۵. مقدار جذب آب سنگ طبیعی

همه سنگها تا حدی رطوبت گیر بوده و همیشه مقداری آب در خود دارند و علت اصلی خراب شدن سنگ همین مقدار کم نفوذ مایعات هست ولی امروزه برای پایین آوردن درصد جذب آب سنگ های طبیعی با استفاده از فناوری نانو تکنولوژی محصولاتی تولید شده که اصطلاحا سنگ را ضد آب میکند.

میزان جذب آب در گرانیت به علت ساختار فشرده‌ای که دارد، بسیار کم است و معمولاً کمتر از 0.5 درصد وزن خشک سنگ است.

۶. طول عمر سنگ های طبیعی

سنگ های طبیعی اگر درست اجرا، استفاده و نگهداری شوند قطعا طول عمر بالایی دارند و عوامل موثر در عمر سنگ ها ابتدا جنس و نوع سنگ است که پیشنهاد میشود از سنگ هایی از جنس خانواده گرانیت ها اجرا کنید زیرا نسبت به دیگر جنس ها عمر بیشتری دارند.

سنگ گرانیت از سرد شدن توده های مذاب که ماگما نام دارد شکل گرفته است و از سخت ترین و مقاوم ترین سنگ ها می باشد

انبساط و انقباض ناشی از تغییرات مکرر دما و نفوذ آب و یخ زدگی آب و وجود ترک ها و رگه های طبیعی عامل اصلی تخریب سنگ ها در زمینه دکوراسیون هستند.

مهمترین برتری سنگ طبیعی نسبت به دیگر متریال ها

۱. طرح های بسیار زیبا

از آنجا که سنگ های طبیعی نقاشی طبیعت هستند نقش ها و طرح هایی دارند که در نمونه های سنگ های مصنوعی قابل تولید نیست و از این لحاظ سنگ های طبیعی پیشتاژ و بی رغیب هستند هرچند که در تولید سنگ های مصنوعی طرح های رگه دار علاقه مندان بسیاری دارد اما انصافا تولید کنندگان سنگ های مصنوعی به لحاظ طرح های بصری هنوز نتوانسته اند به زیبایی طرح ها و رگه های سنگ طبیعی، سنگی تولید کنند.

۲. وسیع بودن محدوده ی قیمتی

با توجه به جنس و طرح سنگ و نحوه فرآوری و مقدار مقاوم سازی که در سنگ ها صورت میگیرد قیمت های متفاوتی در عرضه سنگ ها رقم میخورد و برخلاف متریال های دیگر یک طرح سنگ را میتوانید با قیمت های متفاوت و کیفیت های متفاوت در بازار پیدا کنید و ناگفته نماند که هر ارزنی بی دلیل نیست.

مثلا قیمت اسلب سنگ های طبیعی از 20 میلیون تومان(سنگ های ایرانی) تا 120 میلیون(سنگ های وارداتی مانند برزیل و اسپانیا و چین و…) تومان است اما دیگر متریال ها محدوده ی قیمتی کوچکی دارند.

۲. فنیش های متنوع

تنها متریالی که بیشترین حالت های فنیش سطح را برخوردار است فقط سنگ طبیعی است.

سنگ های مصنوعی مانند کورین و کوارتز که فقط یک فنیش دارند و آن سطح براق و صیقلی (Polished) است و دیگر متریال ها مانند سرامیک و مارمونایت و SPL هم کلا بیش از 4 نوع فنیش ندارند اما سنگ طبیعی حداقل بیش از ده مدل فنیش دارند.

عکس قبل و بعد تعمیر کورین

و اما سخن استاد!

به عکس های زیر توجه کنید:

  • در این فیلم میزان انعطاف و استحکام کوارتز را در برابر تنش های وارد شده را میبینید.
  • (فیلم تاباندن صفحه)
  • در این عکس

با توجه به فیلم بالا و نظر استاد پیدا کردن یک مجری کار درست خیلی مهتر از انتخاب متریال درست است.

معایب و نقاط ضعف کورین

از مهمترین معایب کورین میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. داشتن ناخالصی و رگه های طبیعی

همانطور که گفتیم حرارت نسبت به صفحات کورین به مانند یک چاقو عمل میکند و حرارت خواسته یا ناخواسته باعث انقباط و انبساط کورین میشود و بر همین اساس، بر اثر سرما و گرمایی که در طول فصل های سال و یا استفاده روزمره به صفحات کورین وارد میشود، درزها یا همان محل اتصالهای صفحات کورین در طول زمان ترک میخود و موجب انباشته شدن چربیها و نهایتا دیده شده محل اتصال میشود.

سخن استاد

به همین علت است که بنده به هیچ عنوان صفحات کورین را برای استفاده در لگن های سینک و کاسه‌ی روشویی هایی که هم جنس با صفحه هستند پیشنهاد نمیکنم.

۲. نفوذ پذیری آب و لکه ها

برخلاف صفحات کوارتز و دیگر متریال ها صفحات کورین بیشترین خش پذیری را بین متریال ها دارد. البته اگر طاقت گرد و خاک را دارید، هر موقع که خواستید میتوانید صفحات کورین را مجدد ساب و پولیش کنید که این عملیات با گرد و خاک زیادی انجام میشود طوری که کیسه جارو برقی را در منزل تکان دهید.!!

ناگفته نماند که هر صفحه کورین را کلا بیش از دو یا سه بار ساب و پولیش نمیتوان کرد!

۳. ترد و شکننده بودن

متاسفانه صفحات کورین در ایران به دلیل تحریم ها با کیفیت عالی و جهانی تولید نمیشود و به دلیل کمبود مواد اولیه و نامرغوبی مواد تهیه شده همواره شاهد مشکلاتی در بین همکاران هستیم.

به همین علت میزان خش پذیری و لک پذیری و نفوذ رنگ های مواد غذایی در کورین های ایرانی به نسبت کورین های خارجی بیشتر است.
سخن پایانی و نقش زوکیا در اجرای صفحات کورین

مجموعه زوکیا در ابتدای فعالیت خود تجربه بسیار زیادی در زمینه اجرای صفحات کورین داشته و درحال حاضر عمده فعالیت و تمرکز خود را بر روی اجرای دیگر متریال های صفحات کابینت مانند کوارتز و SPL گذاشته است . اما این بدان معنا نیست که در حال حاضر توانایی اجرای پروژهای کورین را ندارد بلکه نمونه کارها و رزومه ما خود بیانگر مهارت و توانمندی مجموعه زوکیا در زمینه اجرای صفحات کورین هست. بلکه امروزه با آگاهی بیشتر مشتریان وبیان حقایق کاربری و بدون جهت دار متریال ها و مزایا و معایب هر متریال، مشتری خود آگاهانه بهترین تصمیم را میگیرد و بر اساس تجربه کاربری مشتریان عزیزمان دریافته ایم که متریال کوارتز از زیبایی و کیفیت بیشتری برخوردار است

برندهای ایرانی صفحات سنگ مصنوعی کورین

شرکت اورانوس تولید کننده صفحات کورین اورانوس و میسی

دفتر شرکت اورانوس در تهران، همت غرب، مجتمع اداری تجاری رزمال، طبقه سوم، واحد ۳۰۴ واقع شده است.

شرکت سامسونگ تولید کننده صفحات کورین استارون

شرکت سامسونگدر واقع شده است.

جهت دانلود نمونه سنگ های صفحات سنگ مصنوعی کورین کلیک کنید.


همچنین میتوانید در مورد دیگر متریال های صفحات کابینت بیشتر بخوانید.

صفحه کابینت SPL چیست؟ برسی مقاومت و طول عمر
صفحه کابینت Spl چیستمواد تشکیل دهنده صفحات SPLقبل از گفتن هر چیزی بهتر است بدانید که SPL نام یک محصول
سنگ طبیعی
سنگ طبیعی در آشپزخانه سنگ طبیعی از گذشته تا حالا سنگ یکی از اجزای جدانشدنی در زمینه دکوراسیون بوده و
مارمونایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *