سنگ مصنوعی کوارتز چیست؟

مواد تشکیل دهنده صفحات کوارتز

سنگ مصنوعی کوارتز از ۹۳٪ سیلیس و ۷٪ رزین و رگدانه های پیگمنت تشکیل شده است.

سیلیس در صنعت شیشه سازی، سرامیک سازی، ریخته گری و نسوز جزو مواد اصلی بشمار میرود. به همین علت است که سنگ مصنوعی کوارتز بسیار مقاوم بوده و در مقابل خش پذیری نسبتا مقاوم است.

توجه کنید که این بدان معنا نیست که کاملا ضد خش باشد بلکه نسبت به دیگر متریال های صفحات کابینت کمترین خش پذیری را دارد.

توضیحات تخصصی و حوصله سر بر زیادی در فضای اینترنت در خصوص مواد تشکیل دهنده صفحات مصنوعی رویه کابینت (کورین کوارتز مارمونایت و..) وجود دارد. اما توضحیات تخصصی در خصوص این صفحات کمکی به شما نمی کند.

بلکه بهتر است که مزایا و معایب هر سنگ را با یکدیگر مقایسه و مطالعه کنید. .

خصوصیات سنگ مصنوعی کوارتز

۱. ظاهر و رنگ کوارتز

به طورکلی صفحات کابینت کوارتز بر اساس ظاهر و نمای بصری به سه دسته تقسیم میشود:

۱) کدهای دانه دار ۲ )کدهای ابر وبادی ۳) کدهای رگه دار

در حال حاضر دو برند توتم و کایندستون در ایران صفحات اسلب کوارتز را تولید میکنند.

از آنجایی که به جز صفحات کورین که در قالب ریخته میشود و سنگ طبیعی که طراح آن طبیعت است، دیگر صفحات کابینت به روش چاپ و طرح های کامپیوتری (مانند طرح های MDF) تولید میشوند،

میتوان گفت که صفحات کوارتز در بین همه متریال هایی که به شکل ریخته گری تولید میشوند زیباترین و طبیعی ترین کدها را داراست.

۲. وزن کوارتز

صفحات کوارتز حدود ۶۰ کیلوگرم وزن دارند و وزن کمتری نسبت به صفحات سنگ طبیعی دارند.

کوارتز جزو متریال های سبک در زمینه اجرای صفحات رویه کابینت بشمار می آید و تا حدودی وزنش با دیگر متریال های صفحات کابینت برابری میکند زیرا ضخامت همه سنگ های مصنوعی صفحات کابینت معمولا ۱۲ میلیمتر است.

۳. ضخامت و ابعاد صفحات کوارتز

سنگ مصنوعی کوارتز در ایران به شکل اسلب در ابعاد 155*310 توسط برند کایندستون و ابعاد 140*300 توسط برند توتم به بازار عرضه میشود.

پر مصرف ترین ضخامت صفحات رویه کابینت کوارتز در ایران ۱۲ میلی متر میباشد. اما در صورت درخواست از شرکت تولید کننده، میتوانید در ضخامت های ۱۸ و ۲۴ میلی متر نیز تهیه کنید.

و به جهت اجرای سنگ مصنوعی کوارتز در منزلتان نیازی نیست اسلب کامل را خریداری کنید بلکه تهیه و خرید اسلب سنگ کوارتز به عهده مجری میباشد.

۴. مقاومت کوارتز در برابر حرارت

صفحات کوارتز در مقابل حرارت مستقیم و غیره مستقیم مقاومت بالایی دارند و قابل اشتعال نیست و با استفاده ی روزمره مانند گذاشتن قابلمه داغ یا حتی افتادن ذغال سرخ بروی صفحه کوارتز هیچ اتفاقی نمی افتد.

0:00
0:00

۵. مقدار جذب آب کوارتز

سنگ مصنوعی کوارتز با جذب آب صفر بهترین گزینه برای استفاده در آشپزخانه و سرویس و حمام و دستشویی و استخر و هر مکانی که در ارتباط و تماس با آب باشد، مناسب است به همین دلیل امروزه شاهد رشد چشمگیر میزان استفاده صفحات سنگ مصنوعی در مناطق شمال کشور هستیم.

۶. طول عمر کوارتز

سنگ اسلب کوارتز برخلاف سنگ طبیعی که رگه های طبیعی دارد به دلیل تولید یکپارچه و جذب صفر آب از مقاومت و طول عمر خیلی بالایی برخوردار است.

مهمترین برتری کوارتز نسبت به دیگر متریال ها

در مبحث متریال های صفحات کابینت مانند: سرامیک و شیشه و یا سنگ طبیعی همیشه در کنار مقاومت بالا حرف از شکنندگی هست.

صفحات سرامیک و شیشه با کوچترین ضربه چکش یا یک جسم سخت به راحتی میشکنند و به اصطلاح پودر میشود و همچنین سنگ طبیعی هم به دلیل داشتن وزن بالا و داشتن رگه های طبیعی که دارای ناخالصی هستند با کمترین فشار از قسمت رگه ها ترک خوده و میشکند تا جایی که منفصل شود

اما بر خلاف همه اینها سنگ کوارتز نسبت به دیگر متریال های صفحات کابینت نسبتا مقاوم تر است زیرا درکنار مقاومت نسبی که در مقابل خط و خش دارد، ترد و شکننده نیست و در تنش ها و فشارهای ناشی از نشست کابینت ها که به مرور زمان اتفاق میفتد ویا نیرویی که توسط انسان و اجسام و وزن سنگین با آن وارد میشود، مقاوم و منعطف بوده و تا حدود زیادی نمیشکند.

به فیلم های زیر توجه کنید:

0:00
0:00
0:00
0:00
  • در این فیلم میزان انعطاف و استحکام کوارتز را در برابر تنش های وارد شده را میبینید.
  • در این فیلم استقامت جزیره از جنس کوارتز بدون زیرسازی و یونیت کابینت را مشاهده میکنید.

با توجه به فیلم بالا به نظر ما و استناد بر تجربه استاد کاران مجموعه زوکیا هر متریال دیگری که بجای کوارتز بود یا شکسته میشد یا دیگر به حالت اول برنمیگشت.

تنها معایب و نقاط ضعف کوارتز

از مهمترین معایب صفحات کوارتز میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. دیده شدن محل اتصال دوصفحه کوارتز

محل اتصال صفحات کوارتز مانند دیگر متریال ها دیده میشود.

اما تنها محل اتصال صفحات کورین دیده نمیشود چون قابلیت ساب و پولیش را دارد.

ناگفته نماند!

که در سنباده و پولیش کاری کورین در واقع یک لایه نازکی از سطح کورین برداشته میشود که نهایتا به موجب همین امر، بازتاب نور در صفحه موج را نشان خواهد داد.

اما در خصوص محل اتصال کوارتز مجموعه زوکیا با روشی خاص فاصله محل اتصال را به حداقل رسانده و آنرا به بهترین کیفیت ممکن اجرا میکنند.


اما در خصوص محل اتصال کوارتز مجموعه زوکیا با روشی خاص فاصله محل اتصال را به حداقل رسانده و آنرا به بهترین کیفیت ممکن اجرا میکند.


0:00
0:00

۲.صفحات کوارتز با ضخامت کمتر از ۱۲ میلیمتر به بازار عرضه نمیشود.

چنانچه صفحات کوارتز کمتر از ضخامت ۱۲ میلیمتر تولید شوند بسیار شکننده و ناکارآمد خواهد بود. ازاین رو فقط برای استفاده در سمپل های فیزیکی به دلیل سبک شدن سمپل از کوارتزهایی با ضخامت ۳ میل تولید و استفاده میشود.

۳.صفحات کوارتز قابلیت و خاصیت ترموفرمینگ ندارد

کوارتز به دلیل مقاومت بالایی که در مقابل حرارت دارد مانند کورین قابلیت ترموفرمینگ را ندارد و برای دکورهایی که حالت کرو و قوس دارند گزینه مناسبی نیست.

از آنجایی که مجموعه زوکیا در خصوص ایده پردازی و خلاقیت مدعی است توانسته صفحات کوارتز را به مانند تصاویری که میبینید در ضخامت های قوس دار بسازد اما این کار بسیار سخت و پر ریسک هست که از طرف ما پیشنهاد نمیشود و فقط صرفا به جهت آگاهی شما خواننده محترم و جلوه گری توانایی پرسنل مجموعه زوکیا در اینجا مکتوب شده است.

صفحه کوارتز با پیشانی قوس دار

سخن پایانی و نقش زوکیا در اجرای صفحات کوارتز

مجموعه زوکیا در زمینه اجرای صفحات کابینت کوارتز از پیشگامان و اولین های این صنعت بوده که در زمینه اجرایی صفحات کابینت کوارتز شگرد و روش اجرایی منحصر به فرد خود را دارد. چه بسا امروزه کیفیت و فرهنگ اجرایی مجموعه زوکیا فراگیر شده و باعث ایجاد رقابت و انگیزه در بین همکاران شده است و ما خوشحالیم که توانسته ایم با تولید محتواهای فنی و آموزشی، سطح کیفی دانش و آگاهی عمومی مردم را در زمینه صفحات سنگ مصنوعی اعم از کوارتز و کورین و مارمونایت و SPL را افزایش دهیم.

برندهای ایرانی صفحات سنگ مصنوعی کوارتز

شرکت سنگ آفرینان کوشا تولید کننده صفحات کوارتز کایندستون

شرکت کایندستون در استان لرستان، ازنا، منطقه ویژه اقتصادی، خیابان سپید کوه۳ واقع شده است.

شرکت فلات سنگ آسیا تولید کننده صفحات کوارتز توتم

شرکت توتم در اصفهان، شهرک صنعتی موچه خورت، فاز۴، خیابان دکتر حسابی سوم واقع شده است.

جهت دانلود نمونه سنگ های صفحات سنگ مصنوعی کوارتز کلیک کنید.


همچنین میتوانید در مورد دیگر متریال های صفحات کابینت بیشتر بخوانید.

صفحه کابینت SPL چیست؟ برسی مقاومت و طول عمر
صفحه کابینت Spl چیستمواد تشکیل دهنده صفحات SPLقبل از گفتن هر چیزی بهتر است بدانید که SPL نام یک محصول
سنگ طبیعی
سنگ طبیعی در آشپزخانه سنگ طبیعی از گذشته تا حالا سنگ یکی از اجزای جدانشدنی در زمینه دکوراسیون بوده و
مارمونایت